Peygamberlerin Sıfatları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Peygamberlerin Sıfatları Nelerdir?

Peygamberlerin sıfatları, Peygamberlerin diğer insanlardan bazı farklı özellikleri vardır. Buna Peygamberlerin sıfatları denir. Peygamberlerin en önemli özelliği Allah'tan vahiy almaktır. Bir diğeri ise peygamberlerin mucizeler gösteriyor olmasıdır. Peygamberlerin sıfatlarından ve özelliklerinden dolayı Allah'ın en seçkin kullarıdır. Bize örnek olması için Peygamberler çok güzel sıfatlarla doludur. Bunun dışında Peygamberler de insandırlar. Onlarda diğer insanlar gibi yiyip içer, evlenip çocuk sahibi olur, fakir ya da zengin olur, hastalanır veya ölürler. Allah'ın insanlara elçi olarak gönderdiği peygamberlerin sıfatları da çok güzeldir. Allah'ın elçileri olan Peygamberler insana doğru yolu gösteren hareketleriyle doğru örnek olan kişilerdir.


Peygamberlerin sıfatları ve ortak özellikleri şöyledir

 • Sıdk, Yalan söylemeyen doğru yoldan ve Allah'ın doğrusundan asla vazgeçmeyen sıdk peygamberlerin sıfatlarındandır. Sürekli kalben ve manen Allah'a bağlı olan Peygamberlerin sıfatlarından güzel bir sıfattır. Peygamberler doğruluk ve dürüstlükte en iyi örneklerdir. Asla yalan söylemezler.
 • Fetanet, Akıllı, zeki, uyanık anlamına gelen Fetanet Peygamberlerin aklıyla ve üstün zekâsıyla hareket ettiğini gösterir. Peygamberler akıllı ve zeki insanlardır.
 • İsmet, Peygamberlerin sıfatları arasında yer alan İsmet sıfatı peygamberlerin ne kadar temiz ve günahsız olduğunu gösterir. Peygamberler günah işlemezler insan olmaları sebebi ile yanılıp ufak hatalar yapabilirler. Ancak bu yanılmalar Allah tarafından derhal düzeltilir.
 • Emanet, Emanette emin olan Peygamberlerin sıfatları arasında emanet bulunur. Her konuda güvenilir kimseler olan Peygamberler kendinden önce emanetleri gözetir. Bu nedenle çok güvenilidirler. Öyle ki ticarette ve yolculukta inançsız kimseler bile hiç düşünmeden mallarını, canlarını ve namuslarını Peygamberlere emanet ederlerdi. Peygamberler en güvenilir kişilerdir.
 • Adalet, Peygamberlerin sıfatları arasında adalet ile anılmalarının nedeni ne kendi nefisleri için ne de başkasının arzusu için doğrudan ayrılmadıklarından kaynaklanır. Allah'ın kanun ve doğrularını savundukları için adaletli davranırlar. Zulüm ve haksızlık Peygamberlerin sıfatları arasında asla yer almaz.
 • Tebliğ, Bildirmek anlamında olan tebliğ Allah'la Peygamber arasında olan hükümleri bir değişiklik yapmadan doğrudan insanlara iletmek demektir. Doğrulukları ve dürüstlüklerinden dolayı Allah Peygamberleri bu güzel sıfatlarla donatmışıtr.
 • Emnül-azl, Peygamberlerin sıfatlarından emnül-azl peygamberlikten atılmamak demektir yani Dünya ve Ahirette Peygamberler emnül-azl olarak kalacaklardır.

Peygamberlerin Sıfatları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Sıfat Türleri Nelerdir?

Sıfat Türleri Nelerdir?

Zati Sıfatlar Nelerdir?

Zati Sıfatlar Nelerdir?

Popüler İçerikler

Selbi Sıfatlar Nelerdir?

Selbi Sıfatlar Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kesir Sayı Sıfatı Kullanımı ve Örnekleri

Kesir Sayı Sıfatı Kullanımı ve Örnekleri

Dil Anlatım Sıfatlar Çeşitleri ve Kullanımı

Dil Anlatım Sıfatlar Çeşitleri ve Kullanımı

Sıfat Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Sıfat Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Allahın Zati ve Subuti Sıfatları Nelerdir?

Allahın Zati ve Subuti Sıfatları Nelerdir?

Hz Muhammedin Sıfatları ve Anlamları

Hz Muhammedin Sıfatları ve Anlamları

Sıfat Çeşitleri Nelerdir?

Sıfat Çeşitleri Nelerdir?

Sıfat çeşitleri, Sıfatlar tek başlarına kullanılmayıp varlıkla ortaya çıkmaktadır. Kısaca sıfat olarak kullanılan sözcükler birçok zaman belli kavramların karş�[...]

Allahın Sıfatları ve Anlamları

Allahın Sıfatları ve Anlamları

Allah'ın Sıfatları, Allah tealaın insanların doğru yola ilerlemelerini sağlamak için kuran-ı kerimde sunduğu sıfatlar vardır. Bunlar, insanlık alemine yön göstererek[...]

Allahın Zati Sıfatları ve Anlamları

Allahın Zati Sıfatları ve Anlamları

Allah'ın Zatı Sıfatları, Allah (C, c)'ın zatına ait ve yarattığı hiç birine kati suretle verilemeyecek olan sıfatları vardır. Bu sıfatların birine verilesi caiz değ[...]

Arapça Sıfat Tamlaması

Arapça Sıfat Tamlaması

Arapça Sıfat Tamlaması: Arapça sıfat tamlaması yapılırken daima sıfat, tasvir ettiği nitelediği isimden sonra gelmektedir. Sıfat tamlaması en az bir isim ve sıfattan [...]

Sıfat Tamlaması Çeşitleri Nelerdir?

Sıfat Tamlaması Çeşitleri Nelerdir?

Sıfat tamlaması çeşitleri, isimlerin sıfatlarla oluşturdukları tamlamalara denir. Sıfat tamlamasında tamlayan sıfat, tamlanan ise isimdir. Cümledeki bir kelime sıfat m�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6